До атестації Дрогобицької гімназії

11.11.2013 13:25

 ГІМНАЗІЙНА ОСВІТА У ДРОГОБИЧІ

Першою середньою школою класичного типу в Дрогобичі була гімназія, утворена в 1775 році. Працювала вона під керівництвом отців Василіан, а утримання взяло на себе місто. Але проіснувала ця гімназія недовго. У 1784 р. австрійський уряд закрив її.

До середини XIX ст. в Дрогобичі не було середньої школи. Тільки після довгих клопотань австрійський уряд дав дозвіл на заснування у Дрогобичі гімназії, відкриття якої відбулося 21 вересня 1858 року. Новий будинок гімназії побудовано в 1896 році. Сьогодні це філологічний факультет педуніверситету. Навчання в гімназії велося польською та німецькою мовами.

На початку ХХ ст. передова українська громадськість домагалася відкриття гімназії з українською мовою навчання, або, принаймні, поділу існуючої державної гімназії на дві – з польською та українською мовами навчання.

Велику роботу в боротьбі за українську гімназію проводило товариство «Рідна школа». Члени товариства через українських парламентарів піднімали це питання у Відні перед австрійським урядом. 7 вересня 1918 року було відкрито перший клас приватної української гімназії, але навчання розпочалося 15 вересня і цю дату слід вважати днем заснування української гімназії в Дрогобичі.

Після розпаду Австрійської імперії й утворення на західноукраїнських землях ЗУНР польська державна гімназія була переведена в українську (31 грудня 1918 р.). Але недовго проіснувала українська гімназія в Дрогобичі. 19 жовтня 1919 р. в місто увійшли польські війська й українська гімназія припинила своє існування.

У 1923 р. товариство «Рідна школа», заручившись підтримкою української громадськості Дрогобича і повіту, спромоглося на побудову приміщення «Рідної  школи». Побудова української гімназії у Дрогобичі  виявилася проявом національного патріотизму всіх свідомих українців краю. Присилали гроші й українські   емігранти з Америки та Європи. Площа під забудову  була куплена за зниженою ціною, а частину її подарував  міщанин Йосиф Ковальський. Проект будівлі розробив   архітектор Євген Нагірний.

У 1928 р. будинок української гімназії було збудовано. До 1930 р. Дрогобицька українська гімназія була класичного типу.

У  кінці жовтня 1930 р. було заарештовано директора гімназії та кількох вчителів, а саму гімназію закрито. Після довгих клопотань польська влада погодилась на поновлення гімназії, яка розпочала свою роботу з 1 вересня   1931 р. і діяла до 1939 р., а 10 січня 1940 року вона була перейменована радянською владою у СШ №1.

У роки війни ще було відновлено діяльність гімназії, аж до повернення більшовиків, які перетворили приміщення гімназії на військовий шпиталь.

У середині 1944 р. навчання знову відновилося, а гімназії залишили назву  СШ № 1.

Із здобуттям Україною незалежності Дрогобицька міська рада ухвалила рішення від 18 грудня 1991 р. про відкриття з 1 вересня 1992 р. Дрогобицької української реґіональної гімназії у недобудованому приміщенні школи  по вул. Б.Лепкого. Іншим своїм рішенням від 19 березня 1992 р. міська влада затверджує відкриття з 15 серпня 1992 р. Дрогобицьку українську гімназію в приміщенні дитячого садочка по              вул. І. Чмоли тимчасово на 1992-1993 н.р. з наступним переведенням у новозбудоване приміщення по вул.  Б. Лепкого. З 1 вересня 1992р. гімназія розпочала свою роботу.

Свято входин гімназії у новозбудоване приміщення відбулося 1 вересня 1993 р. А в 1997 році її  перейменовано в Дрогобицьку гімназію Дрогобицької міської ради Львівської області. 29 травня 2001 р. гімназії видано Атестаційне свідоцтво з оцінкою «творчий рівень».

 Фото1   Фото2  Фото 3  Фото4  Фото5