Доторкнувшись до святості – вшановуємо пам'ять Митрополита Андрея Шептицького

09.02.2015 17:51

 «Не потоком пишних фраз, а працею і тихою молитвою любіть Україну».

Андрей Шептицький

…Живемо у стані війни. Ще пів року тому вважалось, що порівняно з противниками ми великий, але слабкий народ, збройним силам якого бракує зброї, техніки, матеріального та технічного забезпечення для виконання свого завдання – захисту своїх громадян від ворога. Сьогодні ми констатуємо,  що українці готові ефективно захищатися і робити це здебільшого власними силами.

Дивним чином війна, яка мала б нас зруйнувати стає причиною духовного і матеріального зростання, що дарує нам надію на перемогу, а ще, найважливіше, – на здійснення нашого всенародного бажання бути нормальною, справді самостійною державою. Ми щасливий народ, бо ми маємо провідну ідею – Ідею Любові.

В найскладніші часи для України школа ставала форпостом у справі виховання патріотизму. Українські педагоги, об’єднавшись навколо національної ідеї, ставали провідниками для цілого покоління молодих людей. Та феномен нашого народу полягає в духовному єднанні всіх, хто дотичний до виховання – школи, церкви і родини. У тяжкі часи борні за Батьківщину попереду були наші духовні провідники, якими така багата українська історія.

На прикладі життя та духовного служіння провідників Галичини зростали наші бабусі і дідусі, батьки. Завдяки їм вони пережили війни, більшовицьку окупацію, репресії, виселення і гулаги. Завдяки сучасним священнослужителям ми вистояли Революцію Гідності – в її найважчі і найтрагічніші дні. Військові капелани на передовій в зоні бойових дій на Сході України.

Цього року УГКЦ оголошено роком Андрея Шептицького. 29 липня 2015 року  виповнюється 150 років з дня його народження. В навчальних закладах проводяться різноманітні заходи, обладнуються виставки, проводяться педагогічні та духовні читання. З життєвим подвигом  Митрополита Андрея учні знайомляться на уроках історії, художньої культури, християнської етики та інших.

В рамках заходів із вшанування пам’яті Митрополита Андрея  Шептицького в Стебницькій загальноосвітній школі І-ІІІ ст. № 11 23 січня 2015 року було проведено урочисту Академію «Мойсей українського народу».

Учні старших класів під керівництвом вчителя художньої культури та музичного мистецтва Калапуня І.Й., за підтримки дирекції школи та педагогів здійснили ґрунтовну пошукову роботу про життя, церковну та політичну діяльність Митрополита, значимість його постаті в історії УГКЦ та Галицького краю, в українській культурі та освіті.

Просторий шкільний хол вмістив велику кількість учнів, педагогів, запрошених гостей. Академію розпочали зі слів благословення духовних наставників навчального закладу о. Володимира Лужецького та о. Андрія Осередчука,

Учасники заходу ознайомились з історією виникнення Української  Греко-Католицької  Церкви,  генеалогією древнього роду Шептицьких, багатогранністю та неординарністю цієї постаті в українському історичному просторі.

Ким був Митрополит Галицький і Львівський Андрей Шептицький? Пошукова група висвітлила стільки надзвичайно цікавих фактів, що дійшли висновку – його діяльність була настільки багатогранна, що викликає подив, як одна людина могла стільки зробити.

З виступів учнів та аудиторія дізналась про священичі покликання молодого графа Романа Шептицького. Нелегким шляхом духовних випробувань та боротьби із викликами світу, не всупереч батьківській волі, а за батьківського благословення, спільно з братом Казимиром майбутній Митрополит прийшов до послушництва у монастирі отців Василіан у Добромилі. Тим самим вони повернулись до зрадженого предками грецького обряду української церкви.

Сорок чотири роки Владика Андрей крізь шторм і бурі мудро вів корабель Української Греко-Католицької Церкви і, як її глава, показав себе непересічним політичним діячем, меценатом української культури, а своєю високою моральністю й шляхетністю зажив слави воістину святої людини.

Неможливо в один виховний захід вмістити всю велич постаті Шептицького, але цей процес лише розпочато. Говорячи мовою музикантів, прозвучав лише перший акорд, а в подальшому – кожний  педагог поведе учнів до наслідування прикладу істинного служіння Церкві, народу, Батьківщині.

По завершенні до присутніх звернулись директор школи Левицька З.М., о. Андрій Осередчук, о.  Володимир Лужецький.  Організатор заходу Калапунь І.Й. подякував учням і педагогам-однодумцям, які відгукнулись на ідею організації виховного заходу.

Нам всім, хто є учасником освітньо-виховного процесу слід пам’ятати, що від кожного з нас залежить доля України. Наш громадянський обов’язок наслідувати життєві приклади світочів української історії. Від праці кожного залежить, що понесуть у своє життя наші учні у велике життя. Колектив Стебницької загальноосвітньої школи № 11 першочерговим завданням вбачає виховання високо духовної, добре освіченої особистості. «Освічені люди – окраса Батьківщини», - таке гасло викарбовано на будівлі Львівського Національного університету ім. І.Франка, такою є виховна місія сучасного навчального закладу.

Разумна Л.М.

методист міського методичного кабінету.