Михайло Білас – гордість сучасної української культури
Михайло Білас – великий трансформатор народної мистецької енергії в нові форми, нові художні предмети. М.Білас – музикант барв, так ніхто невідчуває гармонію кольорів, так як він, так ніхто не вміє мислити красою одягу, красою інтер’єру, як він! Його самобутність індивідуальна, поєднана з віковими традиціями
Дмитро Павличко
Серед великої плеяди сучасної творчої еліти, яка утверджувала духовне воскресіння української нації – народний художник України, майстер декоративного прикладного мистецтва, наш земляк Михайло Якович Білас.
1 серпня видатному митцю виповнилося 90 років від дня народження. Відрадно відзначити, що, не зважаючи на такий поважний вік, він продовжує активно трудитись на ниві сучасного килимарства та графіки. З цієї нагоди у Трускавці в музеї його творів створили ще один експозиційний зал, в якому виставили нові роботи майстра. Його урочисте відкриття відбулось 2 серпняв з нагоди святкування 90-ліття художника.
На зустріч із мистецьким талантом Михайла Біласа 08.10.2014 року до музею прибула делегація вчителів мм. Дрогобича і Стебника. Тут, серед шедеврів великого майстра, відбулось виїзне засідання методоб’єднання вчителів образотворчого мистецтва та художньої культури. Свій візит до музею педагоги розпочали із зустрічі з працівниками музею, які з великою любов’ю і захопленням розповідали про ювілейну виставку художника.
Ювілейна виставка утвердила розуміння вчителями особливості таланту М. Біласа, його унікальної здатності опановувати розмаїті види образотворчого фольклору: килимарство, гобелени, міні-гобелени, унікальні верети, ліжники, а також вишиті серветки, доріжки, подушки. Емоційний відгук спостерігався у вчителів під час перегляду аплікації та ескізів виконаних технікою пастелей.
В кожному виставковому залі між педагогами відбувалось жваве обговорення. Усі були єдині в тому, що в творчості маестро переважає любов до гобелену. Саме гобелени художника виконані як симфонія – від намальованого ескізу до художнього образу.
Неможливо було не звернути увагу на авторську колекцію ляльок на тему танців народів світу. Їхня особлива виразність стали можливими завдяки тому, що сам Михайло Білас є музикантом, танцюристом, художником і, як митець, уміє схопити і віртуозно передати внутрішній стан кожної «танцювальної пари». Слід відмітити, що музей Михайла Біласа – це першийі єдиний прижиттєвий музей митця в Україні.
Надзвичайно цікавим було спілкування фахівців образотворчого мистецтва під час перегляду робіт, які були створені митцем за період 2007 – 2013 років. Це багато пастельних робіт з фольклорно-етнографічними та квітковими мотивами, які створені на хвилі особливого емоційного піднесення. Так з’явились нові авторські візії: «Водохреща», «Паморозь», «Бойківська Мадонна», «На Івана Купала», «Сонячний плай» тощо. Досвідчений педагог ЗОШ № 14 Ю. Коцур відмітив, що про кожну пастельну композицію можна розповідати багато, милуючись довершеністю тональних сполук, складністю композиційних вирішень.
Перегляд експозиції тривав понад 2 години. Час пролетів непомітно. Вчителям не хотілось полишати музею. Обговорення заходу продовжилось поряд з музеєм, адже золота осінь просто запрошувала намилуватись красою пейзажу курортного міста.
Вчителі активно обговорювали потенціал музейної педагогіки як фактору педагогічного впливу на національне та художньо-естетичне виховання сучасних учнів. Керівник методичного об’єднання, вчитель ЗОШ № 10, О.Стахів. підкреслила важливість таких екскурсій в нелегкий період соціальних потрясінь в Україні, як методу емоційного відновлення творчих і душевних сил людини. Вчитель ЗОШ № 9 Піхота Л. активно пропагувала залучення учнів до благодійних мистецьких акцій у підтримці українських воїнів-учасників АТО. Одностайно було схвалено рішення щодо активізації використання музейної педагогіки в роботі з учнями всіх вікових категорій, адже це оптимальний шлях прилучення сучасних учнів до мистецької скарбниці української культури. Фото1 Фото2 Фото3 Фото4 Фото5 Фото6
Разумна Л.М. методист ММК