МОЛОДІСТЬ – ЦЕ ЧАС СКЛАДАННЯ ПЕРСОНАЛЬНИХ ПРОЕКТІВ
“МОЛОДІСТЬ – ЦЕ ЧАС СКЛАДАННЯ ПЕРСОНАЛЬНИХ ПРОЕКТІВ”
Папа Іван Павло ІІ
Щоб любити свій рідний край його треба знати.
Щоб знати історію і культуру рідного краю – треба це вивчати, досліджувати, зберігати і передавати наступному поколінню.
З 2010 року за ініціативи творчої групи вчителів християнської етики учнями загальноосвітніх навчальних закладів міста Дрогобича здійснюється пошуково-дослідницький проект «Сакральні шедеври Дрогобича».
Метою проекту є: розширення знань про історію і культуру рідного міста, ознайомлення із пам'ятками архітектури, найкращими зразками сакрального мистецтва: фресками, іконописом, скульптурою, формування ціннісного ставлення до історичної, культурної та духовної спадщини свого народу, поглиблення розуміння впливу сакрального мистецтва на духовний світ людини.
За результатами пошукової роботи учнівських творчих груп проведено науково-практичні конференції «Церква Святого Юра» (2011 р.), «Костел Святого Вартоломея» (2012 р.), «Церква Пресвятої Трійці» (2013 р.).
Завдяки проекту ще тіснішою стала співпраця з представниками церкви, науковими працівниками музею «Дрогобиччина». В ході роботи за проектом «Костел Святого Вартоломея» налагодили зв’язки з польською громадою міста, вчителями недільної польської школи, що діє на базі ЗОШ № 15.
Інформацію про конференції освічували засоби масової інформації. Результати пошукової роботи висвітлювались на шпальтах газети «Галицька зоря», християнських часописів «Жива вода», «З любов’ю в світ». Досвідом проектної діяльності охоче ділились з вчителями християнської етики Львівщини під час регіональної конференції «Християнське виховання – то справа любові», що відбувались у травні (м. Львів), серпні 2013 року у місті Дрогобичі.
У 2014 році було продовжено пошукову роботу про Монастир Святих Верховних апостолів Петра і Павла. До проекту долучились творчі групи ЗОШ № 1, №2, № 4, № 5, № 14, № 15, № 16, гімназії і педагогічного ліцею. Вчителі та учні працювали з інтернет-матеріалами, статтями періодичних видань, архівними матеріалами. В ході роботи проведено цікаві інтерв’ю з ігуменом о. Павлом (Ясиновським), парафіянами – живими свідками історії церкви минулого століття та за останнє десятиліття. Цікава співпраця в проекті була налагоджена з завідувачем відділу сакрального мистецтва музею «Дрогобиччина» Л.Косаняк. За сприяння о. Павла (Ясиновського) для опрацювання було отримано цікаві фото, статті про монастир, віднайдено на цвинтарях по вул. Грушевського та вул. Трускавецькій місця поховання отців та братів ЧСВВ (Чину Св. Василія Великого) В ході досліджень отримано унікальні фотофакти щодо аудієнції представників церкви у Ватикані з Папою Іваном-Павлом ІІ та відновлення діяльності монастиря після виходу з підпілля.
4 квітня 2014 року проведено ІV учнівську науково-практичну конференцію «Сакральні шедеври Дрогобича. Церква Святих Верховних апостолів Петра і Павла». Вже вкотре гостинно зустрічала учасників конференції Дрогобицька гімназія на чолі з її директором Лепким І.І..
На конференцію були запрошені ігумен о. Павло (Ясиновським), о. Іван (Логай), б. Антоній (Печерник), І.Лепкий – директор гімназії, Г.Марчук – завідувач ММК, О.Яремко – методист ММК, Л.Косаняк – завідувач відділу сакрального мистецтва музею «Дрогобиччина». В заході взяло участь близько 120 учнів, вчителів християнської етики та художньої культури загальноосвітніх навчальних закладів мм. Дрогобича і Стебника.
На початку роботи конференції зі словами привітання виступили директор гімназії І.Лепкий, завідувач ММК Г. Марчук. Традиційно відбулось благословення та спільна молитва. На конференції було представлено цікаві факти з історії виникнення монастиря і храму підготували учні гімназії, керівник Р. Кабацький. Рідкісний матеріал про архітектурний комплекс відшукала творча група ЗОШ № 4 під керівництвом О.Стебельської. Творча група ЗОШ № 1 під керівництвом О. Калічак та М.Кісик підготувала матеріал про розпис церкви, а в подарунок передали творчу мистецьку роботу – Церква Петра і Павла (графіка). Учень педагогічного ліцею Клим Роман представив не лише власну наукову роботу, а й авторський буклет «Іконостас Церкви Св. Ап. Петра і Павла». Учні ЗОШ № 14 під керівництвом М. Федчак та О.Чави підготували матеріал про духовні постаті церкви та музей «Тюрма на Стрийській». Учасники конференції черговий раз в духовний спосіб доторкнулись до священичого подвигу Бл.Муч. Сивіріяна Бараника, Якима Сенківського та Віталія Байрака, який було висвітлено творчою групою ЗОШ № 9 під керівництвом Т.Борковської. Про видатні постаті, унікальні фото з життя церкви та парафіяльної громади в період підпілля розповіли учні ЗОШ № 15, керівник Г.Дашко. За останнє десятиліття відбулись значні зміни в облаштуванні подвір’я та створенні скульптурних зображень і мозаїки - це питання дослідили учні СШ№ 2 під керівництвом О.Дешевої, І.Фіголь.
Церква стала невід’ємною частиною життя громади Дрогобича. Чим живе церква, які молитовні та молодіжні згромадження функціонують сьогодні – про це розповіли учні СШ № 16 під керівництвом О.Криваль. До творчої пошукової роботи долучились і учні ЗОШ № 5 під керівництвом Л.Гамкало та педагогічного ліцею під керівництвом Г.Борецької.
В обговоренні теми конференції взяли участь гості. Методист ММК О.Яремко високо оцінила діяльність творчих груп і висловила подяку за ту неоціненну працю, яку здійснено в даному проекті за чотири роки. Надзвичайно цікавою був виступ о. Івана, який висловив побажання про узагальнення всіх матеріалів і передачі її громаді церкви Петра і Павла. Його заключне слово послугувало наукою для учнівської молоді у період великого посту та сподіваннями на духовне вдосконалення життя релігійних громад міста. Конференцію було урочисто завершено спільним виконанням духовного гімну «Боже великий єдиний».
На фасаді Львівського національного університету ім. І.Я.Франка є надпис “P A T R I A E D E C O R I C I V I B U S E D U C A N D I S” - “Освічені громадяни – окраса Батьківщини ” Педагоги Дрогобича переконані, що якісна світа вкрай потрібна сучасному молодому поколінню України, адже вона формує в людині переконання, освічена і віруюча людина є сильною у своїх переконаннях. Проектна діяльність ефективно впливає на формування компетентності учнів та їх здатності мобілізувати знання в реальній життєвій ситуації, сприяє поєднанню теорії і практики, інтегрує навчальну і виховну роботу з життєвими потребами сучасного учня, надає більшої життєвості педагогічній діяльності. Проектна діяльність допомагає молодій людині включитись в активну соціальну дію, оволодівши досвідом через проект власного розвитку змінювати навколишній світ. В процесі проектної діяльності відбувається зміна суб᾽єктно-об᾽єктних відносин – учні з об᾽єктів виховного впливу перетворюються на суб'єктів виховної діяльності
Людмила Разумна
методист міського методичного кабінету