«Небесна тайстра» Лесі Дешевої
У Дрогобицькій спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів №2 відбулася презентація дебютної поетичної збірки вчителя О. Г. Дешевої
Зібралися в Небесній Тайстрі
Слова Божественного Майстра,
І кожен ними користає –
Щодня із вуст вони злітають.
Слова-драбини – успіх в світі,
Слова-вогонь, що гріють й світять.
Слова-каміння, що будують,
Слова – як мед, яким лікують.
Проте і мед буває штучним,
Камінням просто в серце лучать,
Вогонь винищує дощенту,
З драбин злітають за моменти.
Що кожен робить – совість знає.
Щодня із вуст слова злітають…
(Тайстра – гуцульська торбина, яку носять через плече.)
І взяла слова із тайстри нашого Небесного Отця вчитель другої школи Леся Дешева й вилилися вони на папері самобутніми поетичними рядками, які хвилюють і захоплюють кожного, хто їх прочитає чи послухає.
Зворушили вони і найпотаємніші струни душі всіх присутніх 26 лютого в актовій залі Дрогобицької спеціалізованої школи №2 на презентації дебютної авторської збірки поезій Лесі Дешевої «Небесна Тайстра». А були серед них учителі й старшокласники другої школи, а також учителі християнської етики і художньої культури середніх навчальних закладів Дрогобича й Стебника, які зібралися тут на свій семінар.
Особистість Лесі Дешевої можна коротко охарактеризувати такими словами: патріотка, педагог, поетеса. Щоправда, з останньою гранню таланту п. Лесі донедавна були знайомі лише найближчі родичі та друзі. Довший час Олександра Григорівна не наважувалася показати свої поетичні рядки широкому читацькому загалу, хоча писати вона почала давно, ще навчаючись у Дрогобицькій першій школі. Згодом, будучи студенткою хімічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка, відвідувала студентську літературну студію «Франкова кузня». Тут її побратимами по перу були знамениті сьогодні письменники Василь Терещук, Василь Ґабор, Віктор Неборак, історик Ярослав Грицак.
Пізніше працювала інженером-хіміком у науково-дослідному інституті. 1994 року перейшла на педагогічну роботу: спочатку працювала вчителем хімії у ЗОШ№14, а далі – праця в другій школі, де багато років викладала фізику її мама Любов Григорівна Фірко. Саме тут на посаді вчителя християнської етики та художньої культури, мабуть, найбільше розквітнув педагогічний талант Лесі Дешевої.
І всі роки п. Леся не припиняла писати. Крім віршів, з-під її пера виходили статті, які друкувалися в пресі, зокрема в газеті другої школи «Ми!», а також поетичні сценарії. 2013 року велика добірка її віршів була надрукована в колективному збірнику «Коли в душі народжується слово…», де представлено твори учнів і вчителів другої дрогобицької школи. Й ось, нарешті, перша повноцінна авторська збірка поезій «Небесна Тайстра», яка з любов’ю видрукувана у відомому дрогобицькому видавництві «Коло». Її виходу Леся Дешева завдячує своїм батькам, чоловікові Василеві, а також усім, хто долучився до роботи над книгою, а це: Ігор Качмарик і Наталія Крашевська - літературні редактори, Галина Качмарик - комп’ютерний набір, Мар’ян Пашко - комп’ютерна верстка, Наталія Валько - дизайн обкладинки.
Збірка «Небесна Тайстра» складається із поетичних циклів «На шляху до воскресіння», «Незбагненна повість життя», «Пташиний концерт», «Палітра року», «Поетичні крихітки», є тут і вірші для весільних обрядів та поетичні сценарії, що свідчить про багатогранність творчого обдарування Лесі Дешевої. Приваблюють щирість, відкритість авторки, однаково вражають і вірші на соціально злободенні теми, й глибокі переживання в інтимній ліриці. Широка поетична палітра – від творів про героїзм і самопожертву в ім’я України до віршів для дітей і сценаріїв на християнську тематику – зацікавить читацьку аудиторію будь-якого віку.
У залі звучали вірші Лесі Дешевої у виконанні провідної акторки Львівського обласного музично-драматичного театру ім. Юрія Дрогобича Тетяни Лучейко, учениць Юлії Малиш, Олі Войціховської, Галі та Юстини Іванишин. Пісні «Свічечка Майдану» та прем’єрну “Осіннє щастя» зворушливо заспівала відома дрогобицька виконавиця і композитор Ліля Кобільник. Провів вечір-презентацію вчитель української мови й літератури Ігор Качмарик. Звичайно, виступила і винуватиця цього неперевершеного свята поезії Леся Дешева. А далі звучали слова вдячності від директора школи Лариси Панькевич, методиста міського відділу освіти Людмили Разумної, викладача гімназії Романа Кабацького та ін. Була і обов’язкова для такого дійства автограф-сесія.
Весна воскресіння
Плаче зима бурульками,
Важко здає позиції,
А горобці на дротах
Зрання ведуть репетиції.
Червоногрудий дятел
Чітко відстукує оду.
Оптимістичне стакатто
Лід перетворює в воду.
Весь сокорух - в мажорі,
Скрізь дивовижна згода.
Проліски в бальних сукнях
Тихо ведуть хороводи.
Полум’ям манять тюльпани,
Різьблений цвіт гіацинту.
Зелень знімає печалі,
Що нагромадились взимку.
Вже завагітніло поле,
В лоні якого насіння,
В мріях його далеких -
Щедрий врожай осінній.
Сад в вапняних підколінках
Струнко очікує любу…
Трішки терпіння - й у травні
Буде готовий до шлюбу.
Десь на небеснім склепінні
Бог всім живим диригує.
Світлом Його воскресіння
Ми, українці, існуєм.
Книгу «Небесна тайстра» ще можна придбати у книгарнях міста «Мистецтво» і «Час читати», а також безпосередньо в авторки. Спішімо доторкнутися до поетичного слова Лесі Дешевої, бо це, насправді, вірші, які здатні зробити цей світ кращим.
Ігор Качмарик, учитель СШ №2