Роду нема переводу
Людина не приходить у світ нізвідки,
вона завжди є гілкою на великому дереві свого роду,
який сягає корінням углиб віків до найдавніших
предків, а кроною тягнеться у майбутнє.
Кожен рід має свою історію, що може стати
захоплюючою книгою, яку творить кожен з нас,
а з історії наших родів твориться історія роду.
Всім відомо, що сім'я, родина займає одне з провідних місць серед усіх геніальних винаходів людства. В Україні говорять: «Без сім’ї нема щастя на землі». А в пісні співається: «Де згода в сімействі, де мир і тиша, щасливі там люди, блаженна сторона…»
Сім’я – святиня людського духу, благодатних людських почуттів, любові, вірності, піклування. Це найвища хранителька національних звичаїв і традицій, пам'ять предків, плекальниця найвищої цінності людства – дітей, майбутнє народу. Людина є смертною. Але рід, родина, народ – безсмертні.
Так, кожен рід – це велике дерево, на якому гілочки, які швидко ростуть, живляться соками великої гілки – сім’ї. Як гілка міцно зростає зі стовбуром, щоб її не відламали, так і родина ніколи не ослабне, поки буде споживати соки землі – матінки, через мову, звичаї, обряди, свята, пісні, казки, прислів’я, ігри, родинні реліквії, взаємодопомогу, любов. Ніжні серцю, милі діти – родинного дерева квіти, розкішні життєдайні гілочки : бабусі, дідусі, їхні сини й дочки. Коли родина сходиться до хати, хочеться слово їй тепле сказати.
13 листопада у Стебницькій ЗОШ № 11 відбувся семінар-практикум вчителів християнської етики міст Дрогобича і Стебника на тему «Цінності родинного життя». Із Божим благословенням до присутніх звернувся отець Михайло Бучинський з церкви Різдва Пресвятої Богородиці м.Стебника, який наголосив на тому, що школа відіграє важливу роль у формуванні людської особистості.
У вступному слові директор школи розповіла про звичаї, традиції, які «панують» у стінах навчального закладу про шкільну родину, що налічує 20 сімей, яка кожна по-своєму неповторна, своєрідна.
Методист міського відділу освіти Л.Разумна висловила думку про важливість у нинішній час співпрацю школи, сім’ї, церкви.
Досвідом роботи проведення уроків християнської етики поділилась учитель Р.З.Гут. Учасники семінару мали можливість відвідати урок у 2-А класі на тему «Родинний дім», на якому діти досить цікаво і творчо працювали. Учитель використовувала сучасні форми і методи роботи, інноваційні технології. Провідною думкою уроку були слова Ю.Шкрумеляка:
Родинний дім - це царство батька,
Світ матері, дитини рай,
Де ж як не в ньому ласка благодатна
Лікує рани – і її не упускай !
Присутніх схвилював момент, коли діти, аналізуючи оповідання «Найцінніша річ», із журналу «Зернятко», принесли свої родинні реліквії.
Це заставляє кожного з нас задуматися над сьогоденням, не забуваючи про минуле. Не лінуватись зайвий раз переглянути старі пожовклі фотографії прабабусь і прадідусів, записати спогади і вивчити своє родинне дерево.
А в кінці уроку - сюрприз. Присутні разом із другокласниками переглянули слайди родин під неповторну, чарівну молодію пісні «Люблю цей світ». Лунає дзвінок. Всі зворушені, бо кожен з нас згадав своє дитинство, батьків, рідну домівку. Бо вічним и є слова:
«Коріння дереву силу дає –
Дасть силу й мені коріння моє»
З.Левицька,
директор Стебницької ЗОШ №11