Шляхами митців перлин України
Нещодавно Дрогобицькій гімназії було присвоєно ім’я Богдана Лепкого, українського поета, прозаїка, літературознавця, критика, перекладача, публіциста, громадсько-культурного діяча, художника.
Ціле покоління людей не мало можливості познайомитися з його творчістю. Адже в радянський період вона замовчувалась.
І все ж час бере своє. До українського читача з кагорти незаслужено призабутих повертається чесне і талановите ім’я – Богдан Сильвесторович Лепкий.
«Коли хочеш збагнути письменника – ти повинен іти в його край», - говорив великий Гете.
Край і красне письменство, породжене ним, вимагає конкретного пізнання їх взаємодії. Краєзнавчий матеріал дуже часто «підсвічує» несподівані грані художнього світу письменника, «маленька» деталь такого характеру нерідко дає змогу вийти на широкі узагальнення.
В.О.Сухомлинський писав про «поетичне, художнє пізнання Батьківщини». Знання про рідний край поєднуються з красою слова, патріотичні почуття зливаються з естетичними.
Згідно плану роботи ММК відділу освіти Дрогобицької міської ради 9 жовтня 2014 року відбувся виїзний семінар керівників загальноосвітніх навчальних закладів мм. Дрогобича та Стебника «Літературні віражі з краєзнавчим підтекстом. Стежками Богдана Лепкого, Левка Лепкого та Маркіяна Шашкевича».
Здається, що сама природа чудової теплої осінньої пори допомагала нам – налаштовувала на приємні зустрічі, пізнання нового, неповторність.
Уже у вступному слові для учасників семінару директора Дрогобицької гімназії, Заслуженого вчителя України І.І. Лепкого ми почули багато цікавого про велику «працю», яку проводять педагоги та гімназисти щодо гідного вшанування пам’яті про Богдана Лепкого.
Перша зупинка – Рогатин.
Пам’ятник Роксолані. У цьому містечку ми відчули дух нескореності українського народу, віри в непоборність його духу.
І ось Бережани. Тепло «бабиного літа» співзвучне з теплом зустрічі з учнями Бережанської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 – піснею-гімном навчального закладу і запашним короваєм. Вітальне слово виголосив начальник в/о Бережанської РДА П.М.Довбенко. Багато цікавого ми почерпнули від екскурсії містом «Бережани, ах, які гарні ви взимі і влітку» (Богдан Лепкий), яку доступно, творчо, піднесено провели В.В. Бич, Л. Олійник Л. М., методисти Бережанської РМК. Так про своє місто можуть говорити люди, які люблять свій край, вивчають минуле, гордяться своїми земляками.
У Бережанську ЗОШ №1 ми заходили під звуки маршу оркестру у виконанні учнів. Трепетно було на душі. Побували у кімнаті-музеї школи, дізнались багато цікавого, дещо запозичили для своєї роботи.
У Бережанській гімназії ім. Б.Лепкого нас зустріли директор М.М. Будар, завідувачі музеями Н.Я.Іваненко та Н.Р.Онофрук. Цікаво розповідали діти про свою альма-матір, її минуле, сучасне, майбутнє.
По-родинному щиро нас зустріли у музеї Б.Лепкого у самому центрі Бережан. Ми ніби поринули у ті роки дитинства братів Лепких, почерпнули багато цікавого про їх особисте життя, взаємини із Соломією Крушельницькою. Відрадно, що у цей час проводився урок з учнями школи про життєвий і творчий шлях Богдана Лепкого.
Духом давнини та могутності війнуло від столітніх мурів Бережанського замку. Побачили цінні експонати, зробили фотографії на згадку.
І ось автобус нас везе у с. Жуків, музей родини Лепких. Оглядову екскурсію провела директор Жуківської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Б.Лепкого М.В.Волощук, батько якої так багато зробив для того, щоб Бережанський край гордо на весь світ «говорив» про світочів українського мистецтва.
У кожному навчальному закладі, музеях І.І.Лепкий дарував альманахи «Первоцвіт» (збірки учнівських робіт), власні збірки, книги про Дрогобич.
Втомлені та задоволені ми поверталися на Дрогобиччину, «напоєні» духом, працелюбністю, креативністю бережан, що так багато знають про видатні постаті українського народу, які повертаються, щоб жити вічно у наших серцях.
Велика подяка організаторам цієї поїздки : досліднику роду Лепких – директору Дрогобицької гімназії – І.І.Лепкому, нашим друзям – працівникам відділу освіти Бережанської РДА. Варто сказати і про директора Дрогобицького ліцею О.В.Заєць, яка сприяла доброму проведенню семінару,
бо для неї Бережани – край дитинства та шкільних років.
Такі мандрівки стежками рідного краю потрібні кожному. Бо мудрими, повчальними є слова Степана Пушика:
«Дивлячись у минуле, знімімо капелюха, заглядаючи у майбутнє, засукаймо рукави».
З. Левицька, директор Стебницької ЗОШ І-ІІІ ступенів №11