Бути толерантним, щоб формувати сучасність
20.03.2015 20:50
Учітеся, брати мої, думайте, читайте, І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь!
цінності її вчителя…
А. Дістервег
14 березня 2015 року на кафедрі неорганічної хімії хімічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка відбулась науково-методична конференція «Актуальні питання навчання хімії в загальноосвітніх навчальних закладах». У конференції взяли участь вчителі 15 навчальних закладів Львівської та Волинської областей, викладачі Львівського національного університету імені Івана Франка, працівники Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та Львівської обласної Малої академії наук учнівської молоді.
Урочисто конференцію відкрив проректор з наукової роботи, член-кореспондент НАН України, професор Роман Гладишевський. Слова професора були пронизані впевненістю та вірою в актуальність і перспективність вивчення природничих дисциплін: «За кордоном повертається інтерес до вивчення природничих дисциплін, до прикладу в Університеті Парижу (l'Université Paris-Sud) навчається понад 30 тисяч студентів, із них – 9 тисяч на природничих спеціальностях…». Цими цифрами Роман Євгенович продемонстрував актуальність професії науковця.
Декан хімічного факультету, професор Ярослав Каличак наголосив на пріоритетності вивчання хімії та розповів про особливості підготовки фахівців-хіміків. «Наші випускники є конкурентноздатними не лише на українському, але й на європейському ринку праці. Це є запорукою фундаментальної підготовки студентів…», - зазначив Ярослав Михайлович.
Тематика доповідей конференції була дуже різноманітною: від теоретико-методичних основ педагогіки до
прикладних питань вивчення хімії в навчальних закладах. Під час наукового засідання порушували питання щодо компетентностей та навиків учителя, формування стійкого інтересу до вивчення хімії, методики організації та проведення позаурочних форм навчання, використання інформаційно-комунікативних технологій в хімічній освіті. Педагоги обговорили питання раціонального використання мультимедійних засобів навчання, проаналізували доцільність і способи використання електронних посібників. Учасниками конференції було здійснено аналіз освітніх програм та підручників з хімії.
Участь у цьому заході взяли участь також педагогічні працівники загальноосвітніх навчальних закладів мм. Дрогобича та Стебника. Зокрема, Галина Марчук, завідувач міського методичного кабінету відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради, вчитель хімії Дрогобицької гімназії, виступила з доповіддю «Формування у вчителя потреби в неперервному підвищенні професійної майстерності». Юрій Лучшев, вчитель хімії Дрогобицької гімназії, та Наталя Разумейко, вчитель хімії Стебницької ЗОШ №18, презентували на конференції електронний посібник з органічної хімії.
Усі доповіді, виголошені під час науково-методичної конференції, були надзвичайно актуальними, насиченими прикладною інформацією. Епіграф на початку тексту підтверджує істину про те, що не від типу школи та її рівня залежать знання учнів, а від учителів, які завжди прагнуть допомогти й навчити. Учасники конференції були справжніми однодумцями, адже навіть дискусії закінчувалися одноголосними відповідями, що стосувалися актуальності та перспективності вивчення хімії, важливої ролі педагога в процесі виховання, навчання та розвитку здібностей учнів.
Вийшов у світ березневий номер газети "Ліцеїст" - видання Дрогобицького педагогічного ліцею. Ознайомитися з його електронною версією можна на сайті ліцею у розділі "Про ліцей / Видавнича діяльність" за адресою: https://dpl.drohobych.net/pro-lіtsej2/vidavnicha-dіyalnіst/
У Дрогобицькій спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів №2 відбулася презентація дебютної поетичної збірки вчителя О. Г. Дешевої
Зібралися в Небесній Тайстрі
Слова Божественного Майстра,
І кожен ними користає –
Щодня із вуст вони злітають.
Слова-драбини – успіх в світі,
Слова-вогонь, що гріють й світять.
Слова-каміння, що будують,
Слова – як мед, яким лікують.
Проте і мед буває штучним,
Камінням просто в серце лучать,
Вогонь винищує дощенту,
З драбин злітають за моменти.
Що кожен робить – совість знає.
Щодня із вуст слова злітають…
(Тайстра – гуцульська торбина, яку носять через плече.)
І взяла слова із тайстри нашого Небесного Отця вчитель другої школи Леся Дешева й вилилися вони на папері самобутніми поетичними рядками, які хвилюють і захоплюють кожного, хто їх прочитає чи послухає.
Зворушили вони і найпотаємніші струни душі всіх присутніх 26 лютого в актовій залі Дрогобицької спеціалізованої школи №2 на презентації дебютної авторської збірки поезій Лесі Дешевої «Небесна Тайстра». А були серед них учителі й старшокласники другої школи, а також учителі християнської етики і художньої культури середніх навчальних закладів Дрогобича й Стебника, які зібралися тут на свій семінар.
Особистість Лесі Дешевої можна коротко охарактеризувати такими словами: патріотка, педагог, поетеса. Щоправда, з останньою гранню таланту п. Лесі донедавна були знайомі лише найближчі родичі та друзі. Довший час Олександра Григорівна не наважувалася показати свої поетичні рядки широкому читацькому загалу, хоча писати вона почала давно, ще навчаючись у Дрогобицькій першій школі. Згодом, будучи студенткою хімічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка, відвідувала студентську літературну студію «Франкова кузня». Тут її побратимами по перу були знамениті сьогодні письменники Василь Терещук, Василь Ґабор, Віктор Неборак, історик Ярослав Грицак.
Пізніше працювала інженером-хіміком у науково-дослідному інституті. 1994 року перейшла на педагогічну роботу: спочатку працювала вчителем хімії у ЗОШ№14, а далі – праця в другій школі, де багато років викладала фізику її мама Любов Григорівна Фірко. Саме тут на посаді вчителя християнської етики та художньої культури, мабуть, найбільше розквітнув педагогічний талант Лесі Дешевої.
І всі роки п. Леся не припиняла писати. Крім віршів, з-під її пера виходили статті, які друкувалися в пресі, зокрема в газеті другої школи «Ми!», а також поетичні сценарії. 2013 року велика добірка її віршів була надрукована в колективному збірнику «Коли в душі народжується слово…», де представлено твори учнів і вчителів другої дрогобицької школи. Й ось, нарешті, перша повноцінна авторська збірка поезій «Небесна Тайстра», яка з любов’ю видрукувана у відомому дрогобицькому видавництві «Коло». Її виходу Леся Дешева завдячує своїм батькам, чоловікові Василеві, а також усім, хто долучився до роботи над книгою, а це: Ігор Качмарик і Наталія Крашевська - літературні редактори, Галина Качмарик - комп’ютерний набір, Мар’ян Пашко - комп’ютерна верстка, Наталія Валько - дизайн обкладинки.
Збірка «Небесна Тайстра» складається із поетичних циклів «На шляху до воскресіння», «Незбагненна повість життя», «Пташиний концерт», «Палітра року», «Поетичні крихітки», є тут і вірші для весільних обрядів та поетичні сценарії, що свідчить про багатогранність творчого обдарування Лесі Дешевої. Приваблюють щирість, відкритість авторки, однаково вражають і вірші на соціально злободенні теми, й глибокі переживання в інтимній ліриці. Широка поетична палітра – від творів про героїзм і самопожертву в ім’я України до віршів для дітей і сценаріїв на християнську тематику – зацікавить читацьку аудиторію будь-якого віку.
У залі звучали вірші Лесі Дешевої у виконанні провідної акторки Львівського обласного музично-драматичного театру ім. Юрія Дрогобича Тетяни Лучейко, учениць Юлії Малиш, Олі Войціховської, Галі та Юстини Іванишин. Пісні «Свічечка Майдану» та прем’єрну “Осіннє щастя» зворушливо заспівала відома дрогобицька виконавиця і композитор Ліля Кобільник. Провів вечір-презентацію вчитель української мови й літератури Ігор Качмарик. Звичайно, виступила і винуватиця цього неперевершеного свята поезії Леся Дешева. А далі звучали слова вдячності від директора школи Лариси Панькевич, методиста міського відділу освіти Людмили Разумної, викладача гімназії Романа Кабацького та ін. Була і обов’язкова для такого дійства автограф-сесія.
Весна воскресіння
Плаче зима бурульками,
Важко здає позиції,
А горобці на дротах
Зрання ведуть репетиції.
Червоногрудий дятел
Чітко відстукує оду.
Оптимістичне стакатто
Лід перетворює в воду.
Весь сокорух - в мажорі,
Скрізь дивовижна згода.
Проліски в бальних сукнях
Тихо ведуть хороводи.
Полум’ям манять тюльпани,
Різьблений цвіт гіацинту.
Зелень знімає печалі,
Що нагромадились взимку.
Вже завагітніло поле,
В лоні якого насіння,
В мріях його далеких -
Щедрий врожай осінній.
Сад в вапняних підколінках
Струнко очікує любу…
Трішки терпіння - й у травні
Буде готовий до шлюбу.
Десь на небеснім склепінні
Бог всім живим диригує.
Світлом Його воскресіння
Ми, українці, існуєм.
Книгу «Небесна тайстра» ще можна придбати у книгарнях міста «Мистецтво» і «Час читати», а також безпосередньо в авторки. Спішімо доторкнутися до поетичного слова Лесі Дешевої, бо це, насправді, вірші, які здатні зробити цей світ кращим.
Ігор Качмарик, учитель СШ №2
Результати олімпіади з правознавства.
Результати олімпіади з обслуговуючої та технічної праці
Шановні колеги, друзі !
Щиро вітаю вас з великим національним святом – Днем Конституції України !
У 1996 році Верховна Рада України, висловлюючи суверенну волю народу і спираючись на споконвічне прагнення українського державотворення, прийняла Основний Закон – Конституцію України, яка стала реальною і дієвою підвалиною розбудови незалежної демократичної правової держави – повноправної учасниці світового співтовариства.
Довгий і складний шлях політичного самовизначення засвідчив невмирущу волю українського народу мати свою державність, бути суверенним серед інших народів. Послідовно і мужньо крізь віки йшов до цього український народ. Витоки конституційного мислення йдуть від видатних державотворців – Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Богдана Хмельницького, Пилипа Орлика, Михайла Грушевського, Михайла Драгоманова.
Це свято кожного з нас, не зважаючи на стать, вік, професію, соціальний стан чи мову. Адже Основний Закон нашої країни гарантує та забезпечує права і обов’язки громадян. Саме людина, її здоров’я, освіта, честь, гідність, недоторканість і безпека є найвищою соціальною цінністю у державі.
Конституція увійшла у суспільне життя як головний оберіг державності і демократії, гарант незалежності і соборності України. Її найвища юридична сила, верховенство права, політична, економічна та ідеологічна багатоманітність – фундаментальні засади, на яких ґрунтується сьогодення і вибудовується майбутнє українського народу. Це першооснова формування політичних, економічних та духовних реалій нашого суспільства
Тож нехай це свято додає нам сил та впевненості для досягнення поставлених цілей на благо нашої держави та громади міста.
Бажаю вам міцного здоров’я, миру, щастя, добра, благополуччя, натхнення та плідної праці в ім’я нашого спільного кращого майбутнього. Хай мир і взаєморозуміння сприяють подальшій розбудові нашої державності, становленню достатку в кожній сім’ї.
Зі святом вас, дорогі земляки!
З повагою начальник відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради П. Сушко
Нещодавно, 1 липня 2013 року, до Дрогобича завітала делегація з австралійського міста Сіднею. Дрогобич у екскурсійному маршруті, який проліг через Київ, Тернопіль, Львів, є неспроста. До далекої Австралії доля закинула багатьох випускників колишньої Дрогобицької гімназії "Рідна школа" (теперішня ЗОШ № 1 ім. І.Франка). Нині на прабатьківщину українських переселенців приїхали їхні діти і внуки.
Гості з далекого континенту приїхали на запрошення дирекції Дрогобицької ЗОШ № 1 ім. І.Франка, яка уже багато років співпрацює із Братською рідною школою ім. Святого Андерея у Сіднеї. Саме навколо цієї недільної школи в Австралії гуртується українська спільнота. Підмурівок тісної культурної співпраці між школами Дрогобича та Сіднею заклала колишня дрогобичанка, випускниця Дрогобицької гімназії, нинішній Почесний голова Братської школи ім. Святого Андрея Елеонора Барчинська.
Близько 40 осіб, серед яких вчителі, учні, батьки, представники духівництва приїхали до України, прагнучи ознайомитися з її культурою, побутом та традиціями. Усі вони – нащадки українських емігрантів у третьому поколінні. Зізнаються, важливо відчути енергетику землі, пізнати той народ, кров якого пульсує у їхніх жилах. Прикметно, що наймолодшому учаснику делегації всього лише 6 років.
Цьогорічні відвідини України присвячені 65-річчю поселення українців на Австралійському континенті.
З хлібом-сіллю і задушевними словами вітали делегацію у школі. Після короткої екскурсії відбулася святкова академія "На відстані душі", під час якої далекі гості споглядали унікальність і самобутність творчості українського народу. Перлини національного танцю яскраво продемонстрували їм вихованці Зразкового дитячого ансамблю пісні і танцю Народного дому ім. І. Франка "Верховинка". Відтак господарів з гостями поєднала задушевна бесіда за круглим столом.
Як зазначила директор ЗОШ № 1 ім. І.Франка Ольга Лужецька, таку численну делегацію з Австралії школа за останні декілька років приймає уже вдруге. Частими є приватні візити - австралійці українського походження приїжджають у пошуках інформації про свої тутешні родини. Трапляється, що саме відомості із шкільного музею допомагають їм за багато років пошуків нарешті знайти свою родовідну лінію.
Гостей із Австралії вітали духовний наставник школи о. Ростислав Мелех, секретар міської ради Тарас Метик, головний спеціаліст відділу освіти міськвиконкому Олег Войцеховський, голова Дрогобицької філії Товариства "Україна - світ" Тимофій Бордуляк, член президія Львівського відділення Товариства "Україна - світ", письменник Роман Пастух, випускник школи №1 Юрій Кульчицький – племінник Елеонори Барчинської, голова Гімназійного братства Лідія Дутко та інші.
Астралійські візитери перебуватимуть на Дрогобиччині лише один день. Крім школи №1, вони відвідають родинне село Івана Франка Нагуєвичі Крім яскравої палітри вражень, гості повезуть подаровані у школі ляльки-мотанки. Вдома, за далеким океаном, ці барвисті символи української культури нагадуватимуть про ту землю, з якої колись простяглося у світ коріння їхнього роду.
Іван Тихий
13 червня 2013 року в місті Києві у приміщені Міністерства освіти і науки було проведено нагородження школярів, які перемогли у Конкурсі з молодіжного споживчого тестування «Молодь тестує якість».
Серед переможців у спеціальній номінації «За споживчу вимогливість» – учень Дрогобицької гімназії Стефанів Сергій, який підготував під керівництвом вчителя економіки Малинівського Андрія Івановича науково-дослідницьку роботу «Зробимо крок до якісного телебачення».
Споживча освіта існує в Україні вже шостий рік поспіль завдяки курсу «Основи споживчих знань», що був розроблений у 2008 в рамках партнерства Міністерства освіти і науки України та Спільного проекту ЄС та ПРООН «Спільнота споживачів та громадські об’єднання.
Цього року конкурс зі шкільного споживчого тестування проводиться вп’яте. Залучення школярів до активного та свідомого споживання є вже багато років частиною навчального процесу в країнах Європи. Споживчі організації є зазвичай ініціаторами таких конкурсів; вони надають інформаційну, організаційну та ідейну підтримку молоді, яка прагне до активних дій в оволодінні інформацією про реалії ринкової економіки. Організатором конкурсу є Благодійна організація «Центр споживчих ініціатив». Постійними та незмінними партнерами конкурсу є ПАТ «Бель Шостка Україна», торгівельна мережа «Фокстрот. Техніка для дому», що відзначать дітей у призових та спеціальних номінаціях «За споживчу вимогливість».
Цього року учасниками конкурсу подано більш ніж 200 індивідуальних та групових робіт, що виконувалися школярами самостійно. Найпопулярнішими темами серед учнівської молоді цього року були: послуги, побутова техніка, молоко та молочні продукти, солодощі, шкільні приладдя, якість послуг мобільних операторів, Інтернет. Не оминули увагою школярі й косметичні вироби, засоби гігієни, шкільні зошити та канцелярське приладдя тощо. Молодих дослідників також хвилює якість продуктів, які діти споживають щодня: солодкі газовані напої, хлібобулочні вироби, йогурти. Особливу увагу школярі приділили цього разу сфері послуг, зокрема, фінансових.
14 червня 2013 року відділ освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради приймав польську делегацію учителів-методистів та керівників осередків удосконалення вчителів. Метою візиту було ознайомлення з системою підвищення кваліфікації педагогічних працівників на рівні методичного кабінету. Зустрічав польську делегацію начальник відділу освіти Дрогобицької міської ради Сушко Петро Ярославович.
Гості мали можливість поспілкуватись з методистами міського методичного кабінеті у форматі «круглого столу» з питань організації науково-методичної роботи в місті. Завідувач ММК Марчук Галина Григорівна презентувала структуру методичної роботи в мм. Дрогобичі та Стебнику. Сисин Олеся Іванівна, методист ММК, закцентувала увагу на методичному супроводі атестації педагогічних працівників. Про виховання християнської культури засобами проектної діяльності розповіла методист Розумна Людмила Михайлівна. Гевко Ярослав Йосипович, методист ММК, зупинився на питанні формування та розвитку ІКТ-компетентностей педагогів мм. Дрогобича та Стебника. Яремко Ольга Петрівна ознайомила польських колег із досвідом організації роботи з обдарованими дітьми в місті. Гості мали можливість взяти участь у майстер-класі вчителя музичного мистецтва Дрогобицької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 4 Антоник Наталії Володимирівни, лауреата ІІІ туру Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року-2013» у номінації «музичне мистецтво».
Польська делегація відвідала ряд навчальних закладів міста. Зокрема, побувала у Дрогобицькому педагогічному ліцеї. Директор ліцею Заяць Ольга Василівна розповіла про здобутки педагогічного та учнівського колективів свого навчального закладу. Гості відвідали і Дрогобицьку спеціалізовану школу І-ІІІ ступенів №2. Директор школи Панькевич Лариса Іванівна розповіла про участь свого навчального закладу у міжнародних проектах. (фото1, фото2, фото3)
Для іноземних гостей було організовано екскурсію вулицями старого Дрогобича. Вони мали також можливість відвідати пам'ятку галицької дерев'яної архітектури кінця XV - початку XVI століть - церкву Святого Юра.
Представники польської делегації та працівники відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради домовилися і надалі продовжувати співпрацю та здійснювати обмін досвідом роботи з питань підвищення рівня педагогічної майстерності вчителів. Гостям були вручені пам’ятні сувеніри. Польські колеги залишились задоволені результатом зустрічі та з гарними враженнями залишили наше місто.
З повагою розробники сайту
«При майстрах якось легше. Вони – як Атланти. Держать небо на плечах. Тому i є висота», – писала наша відома сучасниця Ліна Костенко.
Такими майстрами педагогічної праці є вчителі-переможці Всеукраїнських конкурсів фахової майстерності «Вчитель року» та «Класний керівник року».
Метою конкурсів є виявлення і підтримка творчої праці вчителів, підвищення їх професійної майстерності, популяризації педагогічних здобутків.
Основні завдання конкурсів: піднесення ролі вчителя у суспільстві й підвищення престижності цієї професії; привернення уваги громадськості, органів влади до проблем освіти; поширення передового педагогічного досвіду; сприяння творчим педагогічним пошукам, удосконаленню фахової майстерності вчителя.
Всеукраїнський конкурс «Учитель року», як професійне змагання кращих педагогів України, був започаткований на виконання Указу Президента від 29 червня 1995 р. № 489. Він проходить щорічно у п’яти номінаціях. Зокрема, у 2012-2013 навчальному році конкурс «Учитель року-2013» проводився в номінаціях: «Інформатика»; «Музичне мистецтво»; «Російська мова»; «Фізика»; «Французька мова».
Всеукраїнський конкурс «Класний керівник року» проводить Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, Інститут інноваційних технологій і змісту освіти спільно з Інститутом проблем виховання Національної академії педагогічних наук України. Конкурс буде проводитися один раз на три роки, починаючи з 1 вересня 2012 року.
Переможцями І туру (міського) Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2013» у номінації «Інформатика» стали вчитель Дрогобицької ЗОШ № 17 Мазурик Лариса Орестівна, у номінації «Музичне мистецтво» – вчитель ЗОШ № 4 Антоник Наталія Володимирівна, у номінації «Фізика» – директор Дрогобицької ЗОШ № 5 Юрків Андрій Степанович. Вчитель Дрогобицької ЗОШ № 15 Новосільська Наталія Володимирівна зайняла ІІ місце у І турі Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2013» у номінації «Музичне мистецтво», ІІІ місце присвоєно вчителю інформатики Дрогобицької ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 Удич Ірині Володимирівні.
За підсумками ІІ (обласного) туру Всеукраїнських конкурсів «Класний керівник року», «Вчитель року-2013» визнано переможцями у номінації «Класний керівник загальноосвітніх навчальних закладів міст обласного значення» вчителя Дрогобицької гімназії Онисько Любов Степанівну, лауреатами у номінації «Фізика» – учителя фізики ЗОШ № 5 м. Дрогобича Юрківа Андрія Степановича, у номінації «Музичне мистецтво» – учителя музичного мистецтва ЗОШ № 4 м. Дрогобича Антоник Наталію Володимирівну.
28 березня у Дрогобичі в Палаці школяра відбулося свято пошанування переможців і лауреатів обласного туру всеукраїнських конкурсів фахової майстерності. Зі вступним словом виступила завідувач міського методичного кабінету Марчук Галина Григорівна. На святі був присутній начальник відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради Сушко Петро Ярославович, який привітав переможців конкурсів і вручив їм грамоти відділу освіти.
В ході заходу Онисько Л.С. презентувала систему виховної роботи класного керівника, розповіла про реалізовані нею проекти, розробки практичних справ з учнями та їх батьками. Антоник Н.В. провела майстер-клас «Я роблю так!». Про особливості цьогорічного конкурсу «Вчитель року» розповів Юрків А.С. Вчителям довелось в рамках конкурсу виконати творчу (практичну) роботу, яка залежала від специфіки предмету; пройти співбесіду, провести майстер-клас та виконати роботу з перевірки фахової майстерності та навичок використання інформаційно-комунікаційних технологій у практичній діяльності вчителя. Під час свята виконувались музичні номери у постановці вихованців Палацу школяра, Дрогобицької гімназії, Дрогобицької ЗОШ № 4. За сприяння голови міської профспілкової організації педагогічних працівників Гука О.З. вчителям були вручені пам’ятні подарунки.
Традиційний конкурс педагогічної майстерності – це не тільки серйозне творче випробування для вчителів. Його проведення сприяє ефективному розвитку вітчизняної системи шкільної освіти, широкому втіленню в практику цікавих методів і підходів до викладання. Конкурс допомагає краще зрозуміти й усвідомити значущість професії вчителя в житті країни та для її майбутнього.
Запрошуємо творчих вчителів до участі у Всеукраїнському конкурсі «Учитель року-2014», який проводитиметься у новому навчальному році у номінаціях: математика, географія, правознавство, хімія, початкові класи.
У вчителя велика місія на землі. Він навчає, надихає, запалює, наповнює сенсом життя підростаючого покоління. Тож бажаємо учителям нових досягнень у нелегкій, але важливій справі виховання дітей.
Г. Марчук,
завідувач міського методичного кабінету
відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради