«Ми не можемо мати Бога Отцем,
якщо не маємо за Матір Церкву.
Поза Церквою спастися неможливо»
Святий Августин
Впродовж п’яти років, починаючи з 2010, за ініціативи творчої групи вчителів християнської етики загальноосвітніх навчальних закладів Дрогобича, за підтримки міського методичного кабінету було розпочато дослідження сакральних шедеврів рідного міста. Проект отримав назву «Сакральні шедеври Дрогобича» і відкрив унікальну можливість долучитись до багатовікової полікультурної скарбниці Дрогобича. В місті знаходиться велика кількість храмів та інших культових споруд релігійних громад різних конфесій і налічується більше двох десятків діючих храмів кількох релігійних конфесій. Серед яких: храми УГКЦ, Римо-католицький костел, православні УПЦ КП, УАПЦ, УПЦ МП. Заслуговують на увагу також іудейські храми – Прогресивна синагога та Дрогобицька хоральна синагога, яка й досі вважається найбільшою і найкращою у Східній Європі.
Провідна виховна ідея проекту: «Щоб любити свій рідний край, знати історію і культуру рідного краю – треба це вивчати, досліджувати, зберігати і передавати наступному поколінню».
Метою проекту є: розширення знань про історію і культуру рідного міста, ознайомлення із пам'ятками архітектури, найкращими зразками сакрального мистецтва: фресками, іконописом, скульптурою, формування ціннісного ставлення до історичної, культурної та духовної спадщини свого народу, поглиблення розуміння впливу сакрального мистецтва на духовний світ людини.
Свою роботу творчі пошукові групи здійснювали за напрямками: історія виникнення храму, архітектура, іконостас, стінопис, сакральна скульптура, життя і служіння духовних провідників, сакральна пам'ятка і сучасність.
За п’ять років учасниками проекту стало близько 300 учнів та 12 вчителів християнської етики і художньої культури, було досліджено найдревніші пам’ятки дерев’яної архітектури Дрогобича - це церква Св. Юра (пам’ятка архітектури національного значення, у 2013 році її було внесено до світової спадщини ЮНЕСКО), Церква Воздвиження Чесного Хреста (побудована на початку XVII ст.), Церква святої великомучениці Параскевії (1815 р., дзвіниця — XVIII ст.), Костел Св. Вартоломея (XV ст., пам’ятка архітектури національного значення), Катедральний собор Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ Пресвятої Трійці (побуд. у 1690 році), Церква св. верховних апостолів Петра і Павла( споруджено у 1828 році).
Результати досліджень стали для учнів, та й подекуди для керівників пошукових груп, справжнім відкриттям скарбниці сакральної культурної спадщини. Історичні знахідки, рідкісні архівні документи та старовинні фото, спогади парафіян – все набуло нового значення для учасників під час учнівських науково-практичних конференцій. Учні готували цікаві слайд-презентації, мистецькі роботи, кольорові буклети.
Так під час І-ї конференції, яка відбулась 5 травня 2011 року, крім доповідей і презентацій учасники проекту підготували художні роботи – емблеми Церкви Св. Юра, учнями ЗОШ № 1 виготовлено макет церкви, а за ініціативи учнів СШ № 2 було оголошено акцію «Долучись до спасіння церкви Юра». Діти виготовляли мішечки та наповнювали дрогобицькою сіллю, а під час шкільного ярмарку до Дня міста 21.09.2011 р. за символічну плату продавали усім бажаючим. Таким чином була можливість долучитись до збору коштів на реставрацію древнього храму. Завдяки цій акції було зібрано близько 7000 грн. Усі творчі роботи і кошти передано музею «Дрогобиччина».
Особливістю ІІ-ї конференції, присвяченої Костелу Св.Вартоломея, була присутність представників польської діаспори в м. Дрогобичі, які високо оцінили рівень підготовки та проведення учнівської конференції.
До ІІІ-ї конференції, присвяченій Церкві Пресвятої Трійці (22 березня 2012 р.), учнями ЗОШ № 1 було представлено цікаві фотороботи, а під час конференції «Церква св. верховних апостолів Петра і Павла» (23 березня 2014 року) учень педагогічного ліцею Роман Клим представив не лише власну наукову роботу, а й авторський буклет, свою першу поліграф-продукцію «Іконостас Церкви Св. Ап. Петра і Павла», творча група ЗОШ №1 виготовила художню роботу в техніці графіки.
До проведення конференцій долучались мистецькі колективи – дитячий хор польської школи «Відродження» (ЗОШ № 15), церковний дитячо-юнацький хор Церкви Пресвятої Трійці “Відлуння ”, регент п. Надія Бунь.
Важливе значення для сучасної учнівської молоді має те, що через участь в проектах надається можливість розкрити власний творчий потенціал в підготовці презентації, публічного виступу з результатами досліджень. Особливого значення набуває спілкування з новими цікавими людьми, відкриття історичних фактів, збір свідчень про пастирське служіння духовних провідників нашого краю впродовж століть. Крім того, у молоді формується шанобливе ставлення до багатоконфесійного середовища та толерантне ставлення до представників різних християнських конфесій і релігій нашого краю.
Завдяки цьому проекту вдалось об’єднати учнів і педагогів навколо ідеї глибокого пізнання історії та культури рідного краю, долучити до праці не лише вчителів християнської етики, а й художньої культури, образотворчого мистецтва, історії. Впродовж цих років нашими друзями і партнерами стали директор дрогобицької гімназії І.І. Лепкий, п. В.Журба, директор ЗОШ № 15 І.Л.Логін.
У 2015 році творчі пошукові групи досліджували храми, парафіянами яких є наші учні. З особливим трепетом діти завжди розповідають про свою церкву, адже традицією українських родин є збереження своєї віри, яку їм передано від попередніх поколінь.
Заключна V-та учнівська науково-практична конференція була присвячена сучасним храмам, які з’явились за часів незалежної України – це Церква Успіня Пресвятої Богородиці, Церква Дрогобицьких священно-мучеників Северіяна, Якима та Віталія, Церква Преображення Господнього (Спаса), Церква Різдва Івана Хрестителя, Церква святих Володимира і Ольги,
Церква Успіня Пресвятої Богородиці з нижнім храмом святого Андрія Первозваного, Кафедральний собор Іова Почаївського, Церква Покрови Пресвятої Богородиці, Церква Воскресіння Христового, Церква Вознесіння Господнього.
В конференції взяли участь близько 100 учнів, вчителі християнської етики, художньої культури, історії. В доповідях творчих груп було розкрито і тему ролі громади у побудові храму, меценатства, об’єднання громади навколо церкви у скрутний революційний період та час бойових дій на Сході України. Зворушливо звучали слова про новітніх героїв Небесної Сотні та Небесної тисячі захисників України, серед яких є наші земляки – парафіяни наших церков.
На фасаді Львівського Національного університету ім. І.Франка є надпис P A T R I A E D E C O R I C I V I B U S E D U C A N D I S”
“Освічені громадяни – окраса Батьківщини”. Освіта потрібна сучасному молодому поколінню України, адже вона формує в людині переконання.
Освічена і віруюча людина є сильною у своїх переконаннях та громадській позиції. Освітній проект «Сакральні шедеври Дрогобича» завершено – попереду нові ідеї, нові пошуки, нові проекти.
Міський методичний кабінет висловлює особливу подяку керівникам пошукових груп, а саме: О.Калічак, М.Кісик, О.Дешевій, І.Фіголь, І.Монастирській, О.Стебельській, Л.Гамкало, Т.Борковській, о.Андрію (Бунь), М.Федчак, О.Чаві, Г.Дашко, О.Криваль, Г.Борецькій,Р.Кабацькому.
Л. Разумна, методист ММК