ГЕРОЙ-РЯТІВНИК ЗАВЖДИ ПОРУЧ!
26.04.2015 14:55Під час підготовки до Тижня цивільного захисту учні 4-х класів Стебницької ЗОШ I-IIIст.№11 побували на екскурсії у Стебницькому гірничо-рятувальному підрозділі, яка була організована до теми уроку з основ здоров'я "Аварії на підприємствах (з урахуванням місцевих умов). Рятувальні служби." Для початку школярі оглянули спортивний зал, обладнаний сучасними тренажерами та снарядами. Командир підрозділу Олег Іваник пояснив дітям, наскільки важливі для рятувальників заняття спортом, і як з допомогою тренувань підтримувати хорошу фізичну форму тіла та удосконалювати здатність до роботи в екстремальних умовах. У навчальному класі, де проводяться заняття з теоретичної підготовки, Олег Степанович потішив дітей - провів паралелі між навчанням у школі та навчаннями рятувальників, які теж мусять гарно вчитися, щоб не соромно було показати дітям вдома свої оцінки. До того ж детально розповів, чого навчають рятувальників, і як вони діють під час надзвичайної ситуації.
Далі учням показали сяючу свіжим ремонтом лабораторію, де всі з цікавістю розглядали апаратуру, незвичні терези, колби, реторти, трубки. Завідувач лабораторії Світлана Кузьо дуже доступно розповіла учням, як здійснюють заміри загазованості повітря у шахтах, яким способом проводиться забір повітря на аналіз, та які прилади та засоби для цього використовуються.
Наступним був огляд власного музею гірничо-рятувальників. Експонати у ньому - це різноманітне шахтарське обладнання, зразки породи зі стебницької шахти, старовинні речі, які мають стосунок до історії Стебника, зібрані звідусіль і дбайливо збережені працівниками підрозділу.
Після цього учні зібралися в холі і заступник командира Івано-Франківського ГРЗ Станіслав Лехуш розповів дітям про основні обов'язки рятувальника - рятувати людей під час проведення аварійно-рятувальних робіт, надавати першу медичну допомогу постраждалим у разі нещасних випадків, виконувати роботи з ліквідації аварій, наслідків надзвичайних ситуацій, проводити пошук постраждалих, та показав основні технічні засоби та обладнання, яким користуються рятувальники у своїй роботі. Особливо дітям сподобалася так звана "жирафа" - освітлювальний прилад, який може підніматися на висоту 3-х метрів та освітлювати площу 100м.кв., та рятувальний костюм "Іній", який дозволяє рятувальникам працювати при високій концентрації небезпечних газів, кислот чи хімічних речовин.
І наостанок дітям показали оперативні автомобілі і, відповідно до теми уроку, працівники підрозділу Ялоха Ігор, Яців Олександр, Мінчак Олег, Пацула Юрій, Пляцко Володимир продемонстрували, як діють рятувальники під час аварії на підприємстві, а командир Олег Степанович детально все прокоментував:
- Уявіть собі, що сталася пожежа у шахті. Черговому диспетчеру гірничо-рятувального підрозділу поступає дзвінок про аварію,він вмикає звукову сигналізацію, подібну до шкільного дзвінка, тільки набагато гучніше, збирається оперативне відділення у складі 5 чоловік (командир відділення, його заступник, зв'язковий, медик та технік) і виїжджає на відповідно обладнаній аварійно-рятувальній машині зі спеціальним оснащенням до місця аварії. Прибувши на місце, рятувальники ще раз перевіряють справність апаратури, яка дозволить працювати у загазованій атмосфері шахти і спускаються у гірничу виробітку для надання допомоги потерпілим та ліквідації пожежі. Для ліквідації пожежі в шахті використовується мобільний пристрій IFEX-3000, імпульсний розпилювач , що містить балон стислого газу, бак з водою, з'єднаних шлангами високого тиску з ручним пусковим пристроєм. Він випускає струмені дрібно розпиленої води, яка має високу вогнегасну ефективність.
Учні не могли стримати свого захоплення під час демонстрації роботи пристроїв гасіння пожежі у шахтах та роботи пристроїв малої механізації для порятунку людей з-під завал, а коли заступник командира взводу Михайло Шашкевич продемонстрував роботу високооборотної мотосічі для розрізування металу, діти зі сміхом охрестили його "термінатором".
Екскурсія була надзвичайно цікавою та інформаційно насиченою. Ця зустріч дала змогу учням дізнатися, як правильно діяти у надзвичайних ситуаціях, побачити на власні очі, як працюють рятувальники, отримати уявлення про одну з найнебезпечних професій у світі, і хоча, на щастя, у нашому повсякденному житті стихійні лиха, повені, пожежі, аварії, екологічні катастрофи та надзвичайні ситуації бувають не часто, проте робота для рятувальника знайдеться. Вони допомагають відкрити двері у квартирі,вони шукають людей у горах чи лісі,вони витягують людей з потрощеного у ДТП авто, вони РЯТУЮТЬ людей ...
У знак подяки за таку чудову екскурсію діти подарували рятувальникам свої малюнки, а учениця 4-А класу Надія Калапунь щиро і з піднесенням розповіла вірш, який розчулив усіх. Кожен учень відчув і усвідомив, що рятувальники - це надзвичайні люди, які, не замислюючись, готові пожертвувати собою для порятунку інших. Проте водночас - це звичайні люди, щоправда, мають кращі фізичні дані, енергійність, ентузіазм, неабияку винахідливість, їхня рішучість і витривалість , сміливість і мужність дозволяють не боятися ні пожежі, ні загрози катастрофи , ні стихії природи, бо усвідомлюють, що порятунок життя - це їхня особиста відповідальна справа!
Олена Суслова, учитель основ здоров’я Стебницької ЗОШ №11